آزمایشگاه خلأ

انتخاب پمپ خلاء آزمایشگاهی

پمپ خلاء آزمایشگاهی یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی به شمار می رود ، و هم چنین یکی از مواردی که انتخاب آن بسیار مشکل تر از سایرین است . پمپ های خلاء طراحی های بسیار متفاوتی با قابلیت های مختلف دارند و مهم است که با دقت کاربرد پمپ را قبل از انتخاب مدل به خصوصی در نظر بگیرید .

نکات مهم در خرید پمپ های خلأ آزمایشگاهی

اولین موردی که در زمان خرید پمپ خلاء آزمایشگاهی باید در نظر داشت این است که آیا نیاز به یک پمپ پره چرخشی (مهر و موم شده با روغن) یا پمپ دیافراگمی ( فاقد روغن ) نیاز است :

  • پمپ های پره چرخشی ، پمپ خلاء سنتی هستند که هم چنان به شکل وسیعی استفاده می شوند . گرچه ، آن ها تنها در کاربرد هایی مورد نیاز هستند که نیاز به یک میزان خلاء زیاد است .
  • پمپ های دیافراگمی برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی مناسب هستند . نگهداری آن ها ساده تر است و اگر پمپ ها با دیافراگم های مقاوم به مواد شیمیایی و دریچه ها انتخاب شوند ، از آن ها می توان بدون نیاز به استفاده از یک تله ی سرد برای محلول های خورنده استفاده کرد .

برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی ، روغن و خلاء بیشتر پمپ پره چرخشی به خدمات بیشتر و سرد کننده ی تله ی سرد برای حفاظت از روغن نیاز دارد . امکان مدیریت خلاء بیشتر توسط وارد کردن برای کاهش خلاء به سطوح مورد نیاز ، وجود دارد . گرچه ، این عمل باعث افزایش صدا شده و یک غبار روغنی خطرناک با بوی زننده در داخل آزمایشگاه آزاد می کند و توانایی تله ی سرد را برای حفاظت از پمپ ها کاهش می دهد که منجر به افزایش خطر فرسایش پمپ می شود .
پمپ های خلاء دیافراگمی ( بدون روغن ) خلائی در محدوده ی مورد نیاز برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی فراهم می کنند . حتی با استفاده از یک پمپ خلاء دیافراگمی خوب ، حلال های با نقطه ی جوش بالا ، نظیر DMF را می توان در دمای نزدیک به کمتر از ۱۰۰ درجه ی فارنهایت ، یا حلال DMSO را در دمایی در حدود ۱۲۵ درجه ی فارنهایت ، تبخیر کرد .

برای آشنایی با دیگر پمپ های خلأ مراجعه کنید به: